Yöneticiler Greta'dan Ne Öğrenebilir?

Yöneticiler Greta'dan Ne Öğrenebilir?

Koca dünyaya kafa tutan, yaşanabilir bir dünya için mücadele veren iklim aktivisti Greta Thunberg, BM’in iklim konferansına New York’tan Lizbon’a katamaran ile geçti. Yolculuk 3 hafta sürdü. Yolculuğunu en az karbon emisyonu ile gerçekleştirmek için böyle zorlu bir yolcuğu göze aldı. “Tutarlılık” adına güzel bir örnek…Söylediğin ile yaptığının bir olması…

Tutarlılık, iyi yöneticilik için önde gelen özelliklerden birisi. Çalışanlarda saygı uyandırmak, onların peşinden gelmesini sağlamak için “olmazsa olmaz”lardan.

Dediğinin aksini yapan; aksiyonları ile sözleri çelişen; şartlar değiştiğinde duruşu da değişen bir yönetici, çalışanlarına liderlik yapamaz. Kendini gülünç duruma düşüşür; çevredeki saygısını yitirir; ekip üyelerine söylediklerini yaptırmakta zorlanır.

Özü, sözü, yaptığı bir olan yönetici ise kıymetli bir avantaj sağlar. Çevresindekileri hareket geçirebilmek için onları ikna eder.

Robert Cialdini’nin İknanın Psikolojisi kitabındaki 6 prensipten birisi tutarlılıktır. İnsanlar ikna olurken, karar alırken geçmişteki davranışları ile tutarlı kalmak isterler.

Benzer şekilde tutarlı kişilerin söyledikleri insanlar üzerinde daha ikna edicidir.

İyi bir yönetici tutarlılık sergileyen; bu özelliği ile yapılması gerekenler için çevresindekileri ikna edebilendir.

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ