Türkiye'de İşin Geleceği

Türkiye'de İşin Geleceği

McKinsey’in yakın zamanda Türkiye için yayınladığı İşimizin Geleceği raporuna göre önümüzdeki 10 yıl içinde: - Türkiye’de mesleklerin sadece %2’sinin tamamen otomasyonu mümkün. Ancak her 10 meslekten 6’sının %30 oranında otomatize edilebilir aktiviteleri bulunuyor. - Ek 3,1 Milyon iş artışı mümkün. Bu potansiyeli açığa çıkarmak için iş gücünün dönüşüme hazırlanması şart.
Diğer bir deyişle, otomasyon ve yeni teknolojiler çalışanların işini “olduğu gibi” elinden almayacak. Ancak başta Beyaz Yakalılar olmak üzere her çalışan dönüşüme hazırlanmalı; dijital çağın yetkinliklerini kendisine katmalı; raporda bu vurgulanıyor.

İş sayısının artması; dijital çağın yetkinliklerini kendine katabilen Beyaz Yakalı için fırsatların çoğalması öngörülüyor.

Yeni bir Yakalı tanımı doğuyor demek yanlış olmaz: “Dijital Yakalı”. Sürekli öğrenme, adaptasyon, empati gibi sosyal beceriler; dijital yetkinlikler, tasarım, veri analizi gibi teknolojik yetkinliklerle Dijital Yakalı’ya dönüşebilen Beyaz Yakalılar için parlak bir 10 yıl bizi bekliyor olabilir.

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ