Salgının Hatırlattığı Yükselen Trend: Serbest (Freelance) Çalışma

Salgının Hatırlattığı Yükselen Trend: Serbest (Freelance) Çalışma

Evden Çalışma, salgın sonrasında konuşulan gündem maddelerinden birisi oldu.

Ülkemizde şirketler altyapı ve zihniyet olarak buna hazır mı; tartışılır. Bu tartışmalar dijital çağ ile yükselen bir çalışan grubunu aklıma getirdi: Freelance, yani serbest çalışanlar. Evden Çalışma konusunda en şanslı çalışan grubu, onlar.

Herhangi bir şirketin çalışanı olmayan; proje bazlı iş yapan; birden fazla şirket ile aynı anda çalışma imkanı olan kesim.
Elbette zorlukları ve dezavantajları var. İşlerini yapmak kadar satmak zorundalar ve iş garantisi yok.

Diğer taraftan çalışma saatlerini, çalışma yerlerini ve tatil günlerini kendileri belirliyor. Kendi kendilerinin patronu olmak, onlar için doğru bir tarif. -ABD’nin toplam iş gücünün %30-40 oranında serbest çalışanlardan oluşuyor.*

-PWC’ye göre yakın gelecekte 3 tip çalışan olacak. Şirketlerde çalışanlar, serbest çalışanlar ve STK’larda çalışanlar. Şirketlerde çalışanların sayısı düşerken diğer iki grupta çalışanların sayısı artacak.

-Serbest Çalışanlar, hallerinden memnun görünüyor. %52'si hiçbir ücret karşılığında tekrar geleneksel işi kabul etmeyeceklerini belirtiyor.* Görünen o ki “serbest çalışma”, onun da etkisi ile “evden çalışma”, salgınlardan bağımsız giderek yaygınlaşacak. *Platin dergisi.

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ