Ölmeden Önce Yapılacak İlk Şey?

Ölmeden Önce Yapılacak İlk Şey?

Basit anlatımları seviyorum. Tıpkı Kai-Fu Lee’nin “çalışanlarda hangi yetkinliklere olan ihtiyacın artacağını” anlatması gibi…(Videonun 8. ve 13. dakikası) 

Kai-Fu Lee Apple, Microsoft, Google’da üst düzey yöneticilik yapmış birisi. Çalışmaları ile yapay zeka konusundaki çalışmaları ile çığır açmış bir isim. Ve aynı zamanda tam bir işkolik. 996 modelinde çalışıyor; sabah 9’dan akşam 9’a kadar, 6 gün…

Şirkette yapacağı sunumu, kızının doğumundan daha önemli görecek kadar işkolik… Ama bir olay bu durumu tam tersine çeviriyor. Kanser oluyor, bütün öncelikleri değişiyor, hayata bambaşka bir yerden bakmaya başlıyor. 

Bu dönemde Bronnie Ware’in “Ölmeden Önce En Çok Pişman Olduğunuz 5 Şey” kitabını okuyor. Bronnie Ware bir hasta bakıcı. Ölüm döşeğindeki kişilere geriye dönük pişmanlıklarını soruyor ve kitap haline getiriyor. Ölüm döşeğindeki kişilerin hepsinin ortak pişmanlığı sevdikleri ile yeterince zaman geçirmemiş olmaları. 

Hepsi “Keşke sevdiklerimle daha çok vakit geçirmiş olsaydım.” diyor. Ama hiçbiri “ Keşke daha çok çalışmış olsaydım.” demiyor. Evlere kapandığımız bu dönemde sevdiklerimiz ile hiç olmadığı kadar bir aradayız. Ve belki de bu dönem, ilerde keşke dememek için de iyi bir fırsat olabilir...

 Videoyu izlemek için: https://www.youtube.com/watch?v=ajGgd9Ld-Wc&t=793s

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ