Kurumsal Dedikoducular

Kurumsal Dedikoducular

İş yaşamında sıkça görülen profillerden birisi de maalesef, dedikodu yapmayı iş tanımı gibi benimsemiş çalışanlardır. Bunlar için "kurumsal dedikoducu" tabiri kullanmak yanlış olmaz.

Kurumsal dedikoducu, bir başkasının yaptığı iş hakkında olumsuz konuşmak için fırsat kollar. Başkasının iyi şeyler üretmek için gösterdiği çaba onun için gereksiz harcanan enerjidir. “Demek ki işi gücü yok, bunlara zaman buluyor” diye tek celsede teşhisi yapıştırıverir.

İşi ile anılmak isteyen bir çalışan kurumsal dedikoduculardan kendini şu şekilde koruyabilir: -Mesafe koymak: Arkadaş listesine dahil etmemek, iletişimde olabildiğinde mesafe koymak akıllıca bir yoldur. -İşinde, gücünde olmak: İş dışındaki konulara pek kulak asmamak gerekir. İşin konuşulduğu ortamlarda bulunup, kişi özelinde ahkâmların kesilmeye başlandığı anda ortamdan uzaklaşılmalıdır. -İşini en iyi şekilde yapmak: Hakkınızda söylenen olumsuz sözlere rağmen işinizin gereklerini hakkı ile yapmak etkili bir yoldur. Hakkınızda söylenebilecek olumsuz sözleri ancak yaptığınız iyi işler örtecektir.

Wilde şöyle der: “Dünyada kendi hakkında konuşulmaktan daha kötü bir şey vardır, kendi hakkında konuşulmamak.” Birileri hakkınızda dedikodu yapıyorsa doğru yoldasınız demektir, işinizi en iyi şekilde yapmaya devam edin.

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ