Kolay Kitap Okumak için 3 Tüyo

Kolay Kitap Okumak için 3 Tüyo

Hiç okuyan ile okumayan bir olur mu?

Okumak, bir başkasının yaşadıklarını kendininkine katmaktır.

Okumak, görmediklerini görebilmenin, hissetmediklerini hissedebilmenin en kestirme, bir o kadar da keyifli yoludur.

Okumak, bilmemek ayıbını örtendir.

Okumak, Farkındalık gibi kıymetli bir hediyeyi sunabilendir.

Okuyan kişi bütün bunlara erişebilirken, hiç okuyan ile okumayan bir olur mu?

Bu iş bu kadar kıymetli iken Türk toplumu olarak karnemiz iç açıcı değil. Günde 5 saat televizyon izlerken yılda 6 saat kitap okuyoruz. 1000 Türk’ten sadece 1’i düzenli okuyor. Bir Japon yılda ortalama 25 kitap okurken 6’mız toplam 1 kitap okuyoruz.

Benim de uzun yıllar kitap okuma alışkanlığım yokken, artık haftada ortalama 1 kitap okuyorum. Kızıma bırakacağım en değerli miras, kütüphanem… (Okuduğum kitapların sayfalarına Kızım Ela’ya hitaben notlar yazıyorum; okurken küçük sürprizler olsun diye

Kolay ve keyifli okumamı sağlayan 3 tüyo ise burada:

Kendi Kitabınızı Bulmak

 

Yüzüklerin Efendisi serisini defalarca izledim, yine izlerim.

Star Wars serisine hiç ısınamadım, izledim birkaçını. Ama ne keyif aldım, ne de sonunu merak ettim. Hâlbuki dünyada ve Türkiye’de büyük hayran kitlesi var.

Kitap da böyledir. Zevkler farklıdır. Bir başkasına hitap eden size hitap etmeyebilir. Dili, akışı, anlatımı, içeriği, bir sürü faktör vardır kitaba kimlik katan. Kitaptan keyif almanın ilk adımı kitap seçimidir; kendi kitabınız olduğunu anladıktan sonra başlamak okumayı keyifli kılacakların belki de en önemlisidir.

Bir kitabın çok satanlar listesinde olması da sizin kitabınız olduğu anlamına gelmez. Steppen Covey’in Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı kitabı 25. yılında 25 milyonun üzerinde satmış. Ama beni sarmadı, bitiremedim. Mümin Sekman’ın Her Şey Seninle Başlar’ı ise benim tarzımdı, en hızlı okuduğum kitaplardandır.

Kendi kitabımı bulabilmek için kitap seçimini kitapçıda yaparım. Elime alır okurum; önünü arkasını, ortasından birkaç sayfayı. Biraz göz gezdirince, zaten kendini belli eder kitabınız, ben buradayım der.

Kızım Ela kitap seçiminde oldukça titizdir

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ