poker1

İş Yaşamında Şansınızı Nasıl Artırırsınız?

Ne kadar çabalasam da iş görüşme bir türlü iyi gitmiyordu, ta ki o kırılım noktasına kadar…

Pozisyon lojistik müdürlüğü, iş görüşmesine davet eden şirket Danone idi. Aradıkları günden 2 hafta sonrasına karşılıklı uyan bir zaman için teyitleştik. Şirketin adresini, görüşeceğim kişileri bildirdiler. Görüşme günü geldi. Bulunduğum yakaya göre karşı taraftaydı. İstanbul trafiğini de düşünerek ve risk almayarak yarım saat kadar önce vardım. İlk görüşme İnsan Kaynakları ile olacaktı. 1 saat kadar sürdü. Klasik bir iş görüşmesinde sorulan, çok teknik detayları sorgulamayan sorular geldi. İyi geçmişti. Tekrar aradılar, pozisyonun bağlı olduğu tedarik zinciri direktörü ile görüştürmek istediklerini ilettiler. Kabul ettim, pozisyonu beğenmiştim ve gerçekten istiyordum. Teknik ağırlıklı soruların geldiği bu görüşmeden de geçtim. Bir sonraki aşamada İnsan Kaynakları direktörüyleydi. Onunla daha çok sohbet havasında geçen bir görüşmemiz oldu. Görüşme yaptığımız üç kişiye de ısınmıştım, bu da pozisyonu daha çok istememde başka bir neden oldu. Ve son bir görüşme için davet edeceklerini söylediler; pozisyonun bağlı olduğu direktörün raporladığı global tedarik zinciri direktörü ile. Doğu Avrupa’daki ülkelerin bağlı olduğu bölgeden sorumluydu; merkezi Amsterdam’dı. Görüntülü telekonferans yapacaktık. Vakit geldi. Görüşmenin İngilizce olması ve görüşeceğim kişinin üst seviye pozisyonu heyecanımı artırıyordu ama yine de her şey kontrol altındaydı. Başladık; ilk sorular nispeten kolaydı. Ama doz giderek arttı. Her gelen soruyu cevaplıyordum ama birkaç sorudan sonra karşı tarafın tam tatmin olmadığını da görüyordum. “Tamam, bu aday benim” dedirtemiyordum bir türlü. Geçen her soru, biraz daha uzaklaştırıyordu sanki beni pozisyondan. Ta ki o ana kadar… Şirketi ne kadar tanıyorsun sorusuna verdiğim cevap olumsuz gidişatı bir anda pozitife çevirmişti. Şirketin Türkiye’deki ve Dünyadaki yerini anlattıktan sonra bu bilgi ile sözlerimi tamamladım. Pepsico Danone’u satın almak istemiş, ancak Fransız hükümeti bu satın almayı önlemek için kritik sektörler yasası çıkarmıştı. Yasa bazı sektörleri kritik olarak tanımlıyor, bu sektörlerdeki şirketlerin yabancılara satılmasına izin vermiyordu. Yasa Danone’nin satışına izin vermemişti. Bu yasa daha sonra Danone Yasası (Danone Law) olarak anılacaktı. Karşındaki üst düzey yönetici cevabım karşısında etkilenmişti; “Ben de bilmiyordum, öğrenmiş oldum” diye karşılık verdi. Benim de güvenim yerine geldi, oluşan pozitif atmosferde sonraki soruları su gibi cevapladım. Görüşme güzel sonuçlandı. İş teklifi geldi ve kabul ettim.

 İstediğim gibi gitmeyen görüşmeyi tersine çevirebilmiştim çünkü iyi hazırlanmıştım. İlk arandığım günden ilk görüşmeye kadar olan 2 haftalık sürede Danone hakkında yerli ve yabancı birçok kaynaktan bilgi edinmiştim. Görüşeceğim kişilerin isimlerini LinkedIn gibi platformlarda incelemiştim, araştırmıştım. Üstün körü değildi yaptıklarım, şirketin sitesine şöyle bir bakıp gitmemiştim. Şirket ile ilgili olduğu kadar sektör hakkında da çalışmıştım. Emek vermiştim, yorularak hazırlık yapmıştım, karşılığını almıştım.

İş yaşamında  irili ufaklı sınavlar sizi bekler.

Bazısı bu örnekteki gibi iş görüşmesi olur, bazısı tamamladığınız projenin sunumu olur.

Bazen yöneticinizin verdiği bir görevi zamanında yapmakla sınanırsınız, bazen kişisel gelişiminizde eksiklik hanesinde yer alan bir beceriyi kazanmış olmakla…

Tüm bu sınavlardan aldığınız notlar, size karşı oluşan kanaati şekillendirir. Ya sınavı veya sınavları iyi notla geçersiniz, ya da sınıfta kalır “keşke”lerle baş başa kalırsınız.

Sınavların iyi geçmesi ne kadar iyi hazırlandığınıza bağlıdır. Ya oturup çalışırsınız, emek verirsiniz, ter dökersiniz, kendi kaderinizi kendi lehinize çevirmek için elinizden geleni yaparsınız. Ya da işi oluruna bırakır, başınıza gelecekleri başkalarına ve dış etkenlere havale eder, kaderinize razı olursunuz.

Kaderine razı olanların başarı ile buluşması, oldukça ender görülen bir durumdur.

Robin Sharma’nın dediği gibi “Şans, hazırlık ve fırsatın evliliğidir.” Karşınıza fırsat çıktığında ne denli hazırsanız, o denli şanslısınız.

Keyifli günler dilerim.

İnan Acılıoğlu.

2 yorum

  • Gayet yararlı bir konu makaleleriniz için teşekkürler. Başarılarınızın devamını dilerim. Faydalı bilgiler bulunabilen nadir bloglardan.

Bir Cevap Yazın