İş Görüşmelerinin Tuzak Sorununa Nasıl Cevap Verilir?

İş Görüşmelerinin Tuzak Sorununa Nasıl Cevap Verilir?

İş görüşmelerinin klişe, bir o kadar da zor sorularından biridir:

“Zayıf yönleriniz nedir?”

Futbolda kalecinin donup kaldığı, yapacağı hamleyi şaşırtan pozisyonlara kontrpiyede kalmak denir. Bu öyle bir sorudur ki, iş görüşmesine gelen kişiyi kontrpiyede bırakıverir.

Zayıf yönüm yok desen egosu yüksek, kendini bilmez gibi sıfatlar yersin.

Zayıf olduğun yönlerini söylesen, karşı tarafı ikna etmek için geldiğin iş görüşmesinin amacı ile ters.

“Yukarı tükürsen bıyık, aşağıdaki tükürsen sakal”, durumudur.

Bu soruya ne cevap verdiğiniz değil, soruyu nasıl cevapladığınız önemlidir.

Bu soruyu iki adımla cevaplarsanız, verilebilecek olumsuz mesajların önüne geçmeniz mümkün. İlk adımda olumsuz yönünüzü iletmek; ikinci adımda ise bu olumsuz yönünüz için farkındalık sahibi olarak yaptıklarınızı aktarmak.

Çok sonuç odaklıyım. Bu da ekip arkadaşlarımda zaman baskısına neden oluyor ve onlarda stres yaratıyor.

Soruyu bu şekilde cevaplamak samimiyetinizi ortaya koyar ancak muhtemelen ekip yönetici pozisyonunu size vermezler.

Çok sonuç odaklıyım. Bu özelliğim iş sonuçlarını gerçekleştirmemi sağlıyor ancak ekip arkadaşlarımda zaman baskısına neden olabiliyor ve onlarda stres yaratabiliyor. Bu gelişim alanımın farkındayım. Bu konuda kişisel gelişim kitapları okudum, eğitimlere katıldım. Daha iyi bir noktaya geldiğimi düşünüyorum, ekip arkadaşlarım da bu konuda olumlu gelişme gösterdiğimi söylüyorlar.

Bu şekilde cevaplarsanız aynı zayıf noktayı dile getirmiş olursunuz. Ancak karşı tarafa zayıf noktadan daha çok, güçlü birçok yönüm var mesajı iletirsiniz. Zayıf noktanız üzerinde düşünmüş olmanız, farkındalık sahibi birisi olduğunuzu ortaya koyar. Onunla ilgili aksiyonlar almış olmanız, hedefi için harekete geçebildiğiniz, emek verebildiğinizi gösterir. Ekip üyelerinden olumlu geri bildirimler almak onların fikirlerini sormak ile olur. Bu da ekibinizi işin içine dâhil ederek çalışabildiğiniz mesajını verir.

Ne dediğiniz değil, nasıl dediğiniz olaydır. Bu klişe soruya bu kurgu ile cevap vermeniz devantajlı durumunuzu avantajınız yapar.

Keyifli günler dilerim.

İnan Acılıoğlu.

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ