IDC Perakende Dijital Dönüşüm Konferansında “Süreçlerle Dönüşümü” Anlattım

IDC Perakende Dijital Dönüşüm Konferansında “Süreçlerle Dönüşümü” Anlattım

Araştırma Şirketi IDC ‘nin 31 Ekim’deki konferansında Perakendede Dijital Dönüşüm konuşuldu.

Konuşmacı olarak katıldığım konferansta, dönüşümün üç bileşeninden bahsettiğim; operasyonel mükemmellik, kültür, dijital dönüşüm. Bu üç bileşenin de odağında ortak olarak “süreçler” bulunmakta.

Leonardo da Vinci’nin dediği gibi, «Mükemmellik detaylarda gizlidir ancak mükemmellik asla bir detay değildir». Operasyonel mükemmellik ile süreçleri yalınlaştırmak ve verimli hale getirmek, detaylara girmek ile mümkün. İş süreçlerinin adım adım detayları ile çizilmesi ve ardından doğrulanması, sonuçları iyileştirmek için ön şarttır.

Peter Drucker’ın dediği gibi, “Kültür, stratejiyi kahvaltı niyetine yer”. Güçlü bir stratejiniz olsa da  şirket kültürü dönüşümü yeşertmek için uygun değilse, stratejinin hayata geçmesi mümkün değildir.

Bill Gates’in dediği gibi, “Bir şirkette kullanılan herhangi bir teknolojinin ilk kuralı, verimli bir operasyona uygulanacak olan otomasyonun verimliliğini misliyle artıracağıdır. İkinci kural ise, verimsiz bir operasyona uygulanacak otomasyonun da verimsizliği misliyle artıracağıdır.» Dijital bir ürün devreye almadan önce, dokunduğu süreçler kağıt üzerinde analiz edilerek doğrulanmazsa, yatırımınız faydadan çok zarar getirecektir.

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ