Hangi Tip Yönetici Çalışanını Geliştirir?

Hangi Tip Yönetici Çalışanını Geliştirir?

Koruyan, kollayan yönetici her zaman iyi midir? 

Aksine bazı durumlarda çalışan için kötü bile olabilir. 

Yöneticiniz sizi dış birimlere karşı koruyor; hatalarınızı kapatıyor; sohbetiniz, ilişkiniz gayet iyi. Zor işleri kendisi üstleniyor ve yaptığınız işlerde de size her türlü desteği veriyor. 

Böyle bir yönetici ile çalışırken gayet mutlu ve mesut olabilirsiniz. Ancak böyle bir durum, kariyeriniz ve gelişiminiz için tehlike arz edebilir. İlerde başka bir birimde çalışmaya başladığınızda bunu çok daha net hissedersiniz. 

Zorlukların üstesinden gelme, problemleri çözme, hataları telafi etme kaslarınız yeterince gelişmediği için başka bir ekip, başka bir görev “sudan çıkmış balık” misali sizi şaşkına çevirebilir.

Geliştiren yönetici aksine, zor işler verendir ve “gerektiğinde” desteğini esirgemeyendir. Çalışanın sınırlarını “aşmayacak” ama zorlayacak görevler verir. Çalışan bu işleri yaptıkça kapasitesini keşfeder; öz güvenini perçinler. 

Rutin işlerle sizi zorlamayan, muhabbeti hoş, kol kanat geren yönetici kariyerinizde güzel bir devir olabilir. Ama bu devir Osmanlı’nın Lale Devri’ne benzer…Bir sonraki adımı hüzünlü olabilir.

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ