Evden Çalışma Nelerin Yerini Dolduramaz?

Evden Çalışma Nelerin Yerini Dolduramaz?

Salgın ile birlikte birçok komplo teorisi üretildi. Bunlardan bazıları hayal gücünü zorlayan cinstendi. “Şirketler evden çalışmayı deniyormuş, salgından sonra evden çalışma başlayacakmış!”, bu duyduklarım arasında “yok artık” dedirtenlerden biriydi.
Evden çalışma iyidir, hoştur, renk getirir,motivasyonu artırır. Bunu kurumsal firmalarda çalıştığım dönemde deneyimledim. İki haftada bir gün evden çalışma hakkımız vardı, o bir gün işleri toparlamak adına ilaç gibi gelirdi.

Evden/uzaktan çalışmanın hoş görünen taraflarının yanında şu gerçeği de unutmamak gerekir diye düşünüyorum.Ekipçe yaptığınız işlerde kafa kafaya verip bir konu üzerinde birlikte çalışmanın verimliliğini uzaktan çalışma veremez.

Karşıdaki kişi ile yüz yüze iletişimin yeri ayrıdır. Jestleri mimikleri görmek anlamak, düşünce ve duyguları anlamak adına çok kıymetlidir. Duygu ve düşünceleri aktarmada kelimeler sadece %7 etkili iken, tonlama %35, jest ve mimikleri de içeren beden dili %58 oranında etkili. Uzaktan çalışmada jest ve mimikleri anlamak çok zordur ve iletişimin kalitesi düşer.İyi iş, iyi iletişimle mümkün.


Evden çalışmanın avantajlarının yanında iletişimin kalitesi üzerinde olumsuz etkisini de düşünerek; dozunda ve doğru şekilde; çalışma düzeninin bir parçası yapılmalıdır.

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ