Ekonomik Krizi Yönetmenin Şifreleri

Ekonomik Krizi Yönetmenin Şifreleri

Mücadelemiz önce sağlıkta, sonra ekonomide…

Şirket yöneticileri ve çalışanları için ekonomik krizi yönetmenin bazı şifreleri var:

✔“Gerçekçi iyimserlik”. Durumun gerçeklerini kabul edip çıkış yollarını bulmak ve uygulamak için iyimserliğimizi kaybetmemeliyiz. Bütün krizlerin ortak bir özelliği vardır, hepsi bir gün biter.

✔“Çeviklik”: Panik yapmadan çevik hareket etmek. Panik ile alınan kararlar, krizi derinleştirebilir. Rasyonel temellere dayanarak ve hızlı şekilde hareket etmeliyiz. 

✔“Adaptasyon”: En güçlü veya en zeki olanlar değil, değişime adapte olabilenler hayatta kalır.” der Darwin. Şartlar değişti; değişen koşullara göre iş yapma biçimimizi ve hatta sunduğumuz ürün veya hizmetleri adapte etmeliyiz. 

✔“Detay Odaklılık”: her işte hiç girmediğimiz kadar detaylara girerek karar vermeliyiz. Maliyetleri kalem kalem gözden geçirmeli; satış için gerekli bütçeleri müşteri bazında incelemeli; tahsilat risklerini müşteri hatta fatura bazında takip etmeliyiz.

Da Vinci’nin dediği gibi “Mükemmellik detaylarda gizlidir, ama mükemmellik asla bir detay değildir.” Biliyorum, bunları yapmak yazmaktan çok daha zor. Zorlu bir dönem olacak ama bu da geçecek.

 

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ