Çalışma Saatleri Düştükçe Verimlilik Artıyor

Çalışma Saatleri Düştükçe Verimlilik Artıyor

Son dönemde bazı şirketler çalışma sürelerini kısaltarak sonuçlarını görmek üzere deneysel programlar uyguluyor. Benzer sonuçlar çıkıyor; verimlilik ve satışlar artıyor. -Microsoft Japonya kısa süre önce deneysel "Work-Life Choice Challenge Summer 2019" programını tamamladı. Çalışma gün sayısı haftada 5’ten 4 güne düşmesine rağmen çalışan başına satışlar %40 oranında arttı.

Deneysel program “cuma günleri izin kullanma”, “ofise gelmeden uzaktan çalışma”, “toplantı sürelerini kısaltmayı” teşvik ediyordu. Ayrıca şirket çalışanlarına kendini geliştirme, aile seyahat harcamaları, sosyal yardım faaliyetleri gibi konularda finansal destek sağlandı. - Bir Çin seyahat acentesi, çağrı merkezi çalışanlarının uzaktan çalışmasına izin verdiğinde üretkenliğin %13 oranında bir arttığını bildirdi. - Yeni Zelanda'da bir şirket 4 günlük bir çalışma haftasına geçti ve %24 verimlilik artışı sağladı.

İş dünyası bu sonuçlara bakarak çalışma sürelerini kısar mı, sanmıyorum. Ancak çalışanın emeğine ve zamanına saygı gösteren, ona değer veren, kazandığını paylaşan şirketlerin kendisi karlı çıkıyor; bu ortada.

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ