Bir İzmir Fen Liseli’nin Bilebileceği 10 Şey

Bir İzmir Fen Liseli’nin Bilebileceği 10 Şey

Gençliğinin ilk yıllarında yatılı olarak okuduğu okulundan çok şeyler geriye kalır, İzmir Fen Liseli için… Hafızalara silinmeyecek şekilde kazınmış anılar, ömürlük dostluklar, tekrar yaşasam dediği anlar…

1- Barbi

Üst sınıflar yeni gelen alt sınıflara karşı sonsuz misafirperverdirler. Bu sevgilerini ilk gece odalarını basmak; aralarından gözüne kestirdikleri birini kurban olarak araya almak; kurbanın üreme ve boşaltım sistemlerinin parçası malum bölgeye diş macunu sıvamak kaydıyla gösterirler. Operasyonun adı Barbi’dir. Oda basma öncesinde “BARBİ BARBİ BARBİ BARBİ BAAAARBİ… ORDA BARBİ BURDA BARBİ BAAAARBİ” şeklinde yüksek sesle koro halinde bağırılır; ki yeni gelen çömezler iyice tir tir titresin diye. (*)

2 – “İlk Yüz dediğin ne ki?” 

Okulu ilk 100’e girerek kazanmış olmanın bir ayrılacağı yoktur. Çünkü yan tarafta Türkiye 1.si ve 3.sünü C.H.Sorum’dan kimya sorusu çözerken görebilirsin; kim n’apsın senin 15.liğini veyahut 67.liğini…

3 – Tosmak

 

Kabus Soru Kaynağı
         CH Sorum

İzmir Fenli’nin ilgi alanı ders çalışmaktır. Hobi olarak ders çalışmaktan keyif alır. Ve boş zamanlarını ders çalışarak değerlendirir. Tüm ruhunu vererek ders çalışma eylemine tosmak; tosma eylemini yerine getiren kişiye de tosak denir. İzmir Fen’e giren herkes, azdır veya çoktur, ama muhakkak tosaktır.

4 – Olimpiyatlar

İzmir Fenli bilir ki olimpiyatlar güreş, atletizm, jimnastik gibi sporlardan ibaret değildir. Fizik, Matematik, Biyoloji, Kimya’nın da olimpiyatları vardır. İzmir Fenli dünya genelinde madalya getiren arkadaşını ayakta alkışlar.

5 – Sürmenaj

Son sınıfta ÖSS/ÖYS hazırlıkta günde 1000’in üzerinde soru çözer. Altında bir sayı tutturan üzülür. Bir günde bir test kitabı bitirenler de olur ki, onlara ayrı bir saygı duyulur. Arada bir de sürmenaj olur, çatır çatır çözdüğü sorulara melül melül bakakalır. (Sürmenaj olmak = Tüm bildiklerini unutup mal gibi kalakalmaktır)

6 – Ağaya Beleş

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ