alm3

Almanya Endüstri 4.0 İş Gezisinden 10 Çıkarım

03.12.17 – 06.12.17 tarihleri arasında Alman Türk Ticaret ve Sanayi Odasının daveti ile 20 kişilik bir Türk ekip olarak Leipzig ve Dresden şehirlerinde iş gezisinde bulunduk. Volkswagen, BMW gibi şirketlerin de dahil olduğu Alman firmalarını ziyaret ettik; Dresden Uygulamalı Bilimler Üniversitesinden profesörlerle görüşmeler yaptık.

İş gezisinden 10 çıkarımım:

 • Endüstri 4.0’da Alman şirketleri çok yol almış değiller; onlar da Türk şirketleri gibi yolun başında denebilir. Şirketlerin %86’ının dijital bir stratejisi yok veya dijital stratejileri çok zayıf. Sadece %14’ü dijitalleşmeyi stratejilerinin bir parçası haline getirmiş durumdalar.

alm1

 • Bazı şirketlerin End 3.0’ın gereklerini dahi henüz yerine getiremediğini, End 3.0 ile yapamadıklarını bu son sanayi devrimi ile gerçekleştirmek istediklerini belirttiler. Aşağıdaki slaytta görüldüğü gibi şirketlerin tedarikçilerine sipariş göndermek için kullandıkları araçların %62’i faks, telefon, e-posta gibi hala manuel.

alm2

 • Robotların hakim olduğu, insan çalışmayan karanlık fabrikalar henüz devrede değil. BMW ve Volkswagen’de, özellikle montaj hattında, hala yoğun işçilik kullanılmakta. Dijital dönüşümün ana ve ilk unsurlarından Dijital Ofis (kağıt kullanımının ortadan kaldırılması) dahi 2018 ajandasına dahil edilmiş.

 

 • Dijital dönüşüm için Devlet-Üniversite-Özel Sektör üçlemesi sıkı bir koordinasyon içinde çalışıyor. Bakanlık ve üniversiteler seviyesinde bilinç oldukça yüksek; dönüşümün lokomotifi devlet ve üniversiteler. Bu iki lokomotif özel şirketleri teşvik ediliyor. Şirketler ihtiyaçlarını üniversitelere getiriyorlar. Üniversiteler, şirketlerin ihtiyacına göre özel yazılım ve ürün geliştiriyorlar. İş gezisinin amaçlarından bir tanesi Türk ve Alman şirketler arasında bilgi ve dijital ürün transferinin sağlanabilmesi. Gezi Alman Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından organize edildi ve bütçesi onlar tarafından karşılandı. Bu dahi dönüşüm için verilen devlet desteğini gösteriyor.

 

 • Almanya Endüstri 4.0’ın fikir babası olmasına karşında diğer ülkelerin gerisinde kalma riskinin kaygısını yaşıyor. Çin, ABD, İtalya, Hollanda ve Fransa’daki gelişmeleri yakından takip ediyorlar. Almanya’nın yüksek işçilik maliyetleri ve enerjide dışa bağımlılığı nedeni bu dönüşümü kaçırmaması gerektiğini vurguluyorlar.

 

 • Üniversitelerde öğrenciler gerek yazılım gerek şirketlerin ihtiyacına göre ürün tasarlanmasında aktif olarak görev alıyorlar. Özel sektör ile yakın ilişkilerle çalışan uygulamalı üniversiteler, genç nesli endüstri 4.0’ın gerekleri ile sektöre hazırlıyorlar.

 

 • Şirketler enerji tasarrufunu endüstri 4.0’ın bir alt maddesi olarak takip ediyorlar. Endüstri 4.0 ile maliyetlerin önemli ölçüde düşürülmesini hedeflerken daha ucuz enerji elde etmeyi ve enerji tüketimini düşürmeyi hedefliyorlar. BMW Leipzig fabrikasının toplam enerji ihtiyacı kendi arazisi içindeki rüzgâr tribünlerinden elde ediliyor.

 

 • Şirketler gelecekte müşteri ihtiyaçlarını gözeterek yeni ürün tasarımına veya yeni sektörlere giriyor. Volkswagen mobilite için gelecekteki trendi düşünerek bisiklet sektörüne gireceğini bildirdi ve tasarladığı elektrikli bisiklet modelini sundu.

 

 • Büyük veri ve siber güvenliği çok önemsiyorlar. Özellikle siber güvenlik konusunda tüm dünyanın büyük risk altında olduğunu belirtiyorlar. Veri analisti ve siber güvenlik uzmanlarına yoğun olarak ihtiyaçları olduğunu vurguluyorlar.

 

 • Türkiye için tren kaçmış değil. Ama yapmamız gereken çok şey var.  Ülke olarak en büyük avantajımız hızlı kavrama ve aksiyona geçme yeteneğimiz.

Keyifli günler dilerim.

İnan Acılıoğlu

5 yorum

 • Guzel bir yazi olmus. Simdiye kadar okudugum yazilar arasinda bu kadar iyi ozetlenmis olani azdir. Tesekkur ederiz Inan Bey.

 • Dijital dönüşüm ile ilgili araştırma yaparken blogunuzu okumaya başladım. Çok faydalı analizler damıtılmış
  bilgiler edindim sayenizde. Kaleminize kuvvet. İlgiyle takipte olacağım.

  • Melis Hanım; geri bildirimleriniz için teşekkür ederim. Faydalı olmasına sevindim.

Bir Cevap Yazın