leo-2

4 Adımda Nasıl Mükemmel Olunur?

Olunmaz…

Mükemmel diye bir şey yok, olmana gerek de…

Çünkü

İnsanız; doğru ve hatalarımızla, artı ve eksilerimizle, irademiz ve zafiyetimizle… Kişi kusursuz değil, yanlış yapmak da insan olmanın getirdiği en doğal hak.

Çünkü

İçinde bulunduğumuz hayat dört dörtlük değil, ki biz kusursuz olabilelim. Aksaklıklar, beklenmedikler, belirsizlikler hep var; ne kadar en ufak detayı planlamaya çalışsak da. Biz planlar yaparken hayatın bizim için hazırladığı sürprizler, her zaman, var.

Çünkü

Başarıya giden yol dosdoğru bir çizgi değil. Bir hedefe ulaşmak, inişli çıkışlı, kimi zaman hızlı kimi zaman durağan bir yolculuk. Bu yolculukta önümüze çıkacak bariyerler; sabırla, emekle aşılacak engeller var. Aksi halde herkes başarırdı; herkesin başardığı da başarı olmazdı.

i-tMükemmel insanın, mükemmel bir hayatın olmadığı gerçeğiyle kısacık ömrümüzden her şeyin ve herkesin kusursuz olmasını istemek, beklemek; mutluluğun önüne kendi ellerimizle inşa ettiğimiz büyük bir engel.

Tal Ben-Sharar, Mükemmeli Aramak kitabında mükemmel olma takıntısını mutluluğun önündeki duvar olarak tanımlıyor. “Mükemmeliyetçilik” yerine “Gerçekçi İyimserlik” olgusunu tarif diyor; Gerçekçi İyimser kişilerin daha mutlu ve başarılı olduğunu ortaya koyuyor. Peki nedir bu ikisinin farkı?

Mükemmeliyetçi sadece sonuca odaklanırken, Gerçekçi İyimser sonuca giden yoldan da haz alır.–

– Mükemmeliyetçi için her şey ve herkes “Ak” veya “Kara”dır. Gerçekçi İyimser için “Gri”nin tonları vardır.

Mükemmeliyetçi hatalara ve kusurlara karşı 0 tolerans gösterir. Gerçekçi İyimser Hatasız Kul olmayacağını; her şeyin, emek verirsen, geliştirilebileceğini bilir.

Mükemmeliyetçi geçmişin pişmanlığı ve geleceğin kaygısı içindedir. Gerçekçi İyimser anda kalarak bugünün kıymetini bilir, “bugün”ü dünün hesabı, yarının planı ile heba etmez.

Mükemmeliyetçi yapamayacağını düşündüğü şeyden ürker, yapmak için adım atmaz. Gerçekçi İyimser, hata yapmaktan çekinmez, kontrollü risk alır, hata yaparken öğrenmenin hazzını yaşar.

Mükemmeliyetçi olumsuzluklar karşısında kendini kahreder. Gerçekçi İyimser olumsuzluklardan ders çıkarır, öğrenir.

Mükemmeliyetçi yıkıcı eleştirir, Gerçekçi İyimser yapıcı…

Mükemmeliyetçi eleştirmekten insanları sevmeye vakit bulamaz. Gerçekçi İyimser, olduğu gibi kabul ettiği için çokça insan sever, çokça insan tarafından sevilir.*

transhumanism-and-religion-logo

 

Gelelim 4 Adım meselesine.

Gerçekçi İyimser’in kendine rehber kıldığı 4 kabulü vardır. Bir sonraki yazıda da bunları irdeleyeceğiz.

 

 

Keyifli günler dilerim.

İnan Acılıoğlu

* “İnsanları yargılarsan, onları sevmeye vakit bulamazsın”, Rahibe Teresa

8 yorum

  • Çok güzel bir yazı olmuş. Gerçekçi iyimser tanımını çok sevdim. Bazı mesleklerde malesef ki işini mükemmel yapmak zorundasın. Yoksa bina yıkılabilir, hasta sakat kalabilir ya da ölebilir, eğittiğin çocuklar canavara dönüşebilir, suçlular sokakta, suçsuzlar parmaklıkların ardında kalabilir, şirket iflas edebilir, vergiler ülkenin geleceğini geliştirecek alanlardan ziyade verimsiz kanallara akabilir, vs. Sen işini mükemmel yapsan da çevresel faktörler nedeniyle bunlar olabilir bazı durumlarda ama, mükemmel yapmazsan ihtimali kat kat artar. Bu gibi mesleklerden gerçekçi iyimserlikle ilgili örneklerle beslersen, güzel bir yazı dizisi olabilir.

    • Çok teşekkürler. Bazıları daha da kritik olmakla birlikte her iş büyük özenle yapılmalı; “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır” sözündeki gibi. Mükemmeliyetçi kişi en iyiyi takıntı halinde isterken mutluluk ile arasına duvar örer. Gerçekçi iyimser en iyiyi hedeflerken kendisi ve hayatla barışık kalır.

Bir Cevap Yazın